Hogyan lehet leszokni a körömrágásról? Az én módszereim ennek a csúnya szokásnak a megtörésére

Az onychophagia a körömrágás kényszeres szokása. Ez a rendellenesség a gyerekeknél a leggyakoribb, de szerencsére a többségük kinövi ezt a csúnya szokást. Mégis, a felnőttek körülbelül 15%-a rendszeresen rágja a körmét. Hogy miért? Az okok különbözőek: szorongás, félelem, hiperaktivitás és alacsony önbecsülés. Kevesen tudják, hogy a körömrágás nemcsak esztétikai, hanem mentális probléma is. Mielőtt elmondanám, hogyan ápolhatod a rágott körmöket, felsorolom az ezzel a kellemetlen szokással járó veszélyeket. Emellett mindent megteszek azért is, hogy segítsek kordában tartani a késztetéseket – és tudom, miről beszélek, mert én is rágtam a körmömet hosszú éveken át! Íme, az én módszereim a körömrágás szokásának megtörésére.

Rágott körmök: Veszélyek

A csúnya kezek – a körömrágás nyilvánvaló következménye – első látásra feltűnik, pedig ez a probléma sokkal összetettebb, mint az esztétikai kérdés, amivel általában összefüggésbe hozzák. A körömrágás okozhat fogproblémákat, illetve maloklúziót, bizonyos állkapocsdeformitásokat, valamint a fogak gyulladását és áthelyeződését. További veszélyek közé tartoznak a gyomor-bélrendszeri fertőzések, gombás fertőzések és parazitás betegségek, mint például a végbélgiliszta, a galandféreg vagy a fonálféreg. Hihetetlennek hangzik? Lehet, de ennek oka van – a körmök és az ujjbegyek közötti tér tökéletes környezetet biztosít a baktériumok szaporodásához és számuk – mármint populációjuk – hatalmas. Ráadásul a hosszú körömrágás következményeként (és a “hosszú” alatt azt értem, hogy már évek óta tart) a körömlemezed helyrehozhatatlanul károsodhat, sőt, akár teljesen el is tűnhet. Van még valami, ami miatt aggódnod kellene? Nos, mi a helyzet az ujjpercek csontvelőjének deformálódásának és gyulladásának kockázatával?

Körömrágás: Hogyan lehet megtörni ezt a szokást? Az általam kipróbált módszerek

Magam is tapasztaltam, hogy nincs általános módszer a körömrágásról való leszokásra. Mégis számos olyan trükk létezik, amely segíthet kezelni ezt a problémát.

Körömlakk

Ha egyszer felkened a körömrágó lakkot, a körmeidnek kesernyés ízűnek kell lenniük, ami állítólag elriaszt attól, hogy a szádba tedd az ujjaidat. Be kell vallanom, hogy ez nálam NEM vált be – annyira megszoktam ezt a kesernyés ízt, hogy idővel már nem is éreztem 😀

Körömrágás és a szokások megváltoztatása

Viszont, ha valamit folyamatosan csinálnod kell a körmeiddel, akkor talán érdemes lenne megfontolnod, hogy a körömrágás helyett inkább a körmápolással foglalkozz. Én nem tudok elmenni otthonról a zsebmanikűrös készletem nélkül. Ezért bármikor, amikor kedvet kaptam a körömrágáshoz, reszelőért nyúltam. Továbbá mindent megtettem azért, hogy javítsak a körömágybőr állapotán és a száraz bőrfoltokon, amelyek a rágásra provokáltak – folyamatosan kezelem őket kész kondicionálóval vagy természetes olajokkal.

A figyelem elterelése és a körömrágás

Sokan azt tanácsolnák, hogy próbáljam meg szó szerint bármivel helyettesíteni az ujjaimat, például rágógumival. És én ki is próbáltam! Valahányszor éreztem ezt a sürgető érzést, hogy az ujjaimat a számba kell vennem, aszalt gyümölcsök, napraforgómagok és sok más egészséges rágcsálnivaló után nyúltam. Emellett megpróbáltam lefoglalni a kezemet néhány tárggyal, például egy stresszlabdával, egy zsebkirakóval, amit a nyári nyaraláson vettem és hasonló dolgokkal. Nos, ez nem jött be nekem.

Körömrágás és körömhosszabbítás

A zselés és akril manikűrt is kipróbálom. Igaz, hogy mindkét típusú körömhosszabbítás károsítja a körömlemezt, de a másik oldalon akadályozzák a rágást. De belegondoltam, hogy mennyi pénzt költöttem körömhosszabbításra, amit a szépségszalonból való távozásom után elég hamar elrágnék, majdnem elájultam! És ekkor túltettem magam a csúnya szenvedésemen.

Hogyan kell ápolni a rágott körmöket?

A rágott körmök nagyon gyengék, ezért időre van szükségük a gyógyuláshoz. Ha ez a kellemetlen szokás sokáig tart, biztos vagyok benne, hogy már észrevetted, hogy a körmök megváltoztatják az alakjukat, sőt a színüket is. Éppen ezért igénylik, hogy személyre szabott ápolásnak legyenek kitéve.

A körmök vágása és reszelése

A körömrágás-rehabilitáció első hónapjában a körmöket rövidre kell vágni. Vágd le és reszeld rendszeresen. Ez segíteni fog abban, hogy erősebbé tedd őket.

Körömápoló szerek és természetes olajok

Milyen egyéb termékek segíthetnek a sérült körömlemezek megerősítésében? Nem fogsz megélepődni, ha azt tanácsolom, hogy használj jó minőségű körömápolási termékeket. A körömkondicionálókat például – amelyeket bármelyik drogériában megvásárolhatsz – minden második nap érdemes alkalmazni. Egy hét múlva bevezethetsz egy színtelen körömlakkot. Egy másik jó ötlet – nyilván – a természetes olajok alkalmazása a körmökre. Ez a szépségrituálé segít abban, hogy a körmeid keményebbek, rugalmasabbak, fényesebbek és ragyogóbbak legyenek.

Körömágybőr ápolása

A körömágybőr legalább olyan fontos, mint maguk a körmök. Ahhoz, hogy megpuhítsd őket, használhatsz speciális, erre a feladatra kifejlesztett személyi ápolószereket. A körömágybőrnek jól hidratáltnak kell lennie, ezért ne felejts el mindig magadnál tartani egy kézkrémet. Havonta kétszer kezeld a kezeidet gazdag kézkrémmel. Alkalmazd lefekvés előtt és használj speciális kesztyűt. Ha a körömágybőr eltávolítására kerül sor a körömlemezről, a legegyszerűbb, ha először egy speciális, a körömágybőr puhításáért felelős terméket alkalmazunk, majd egy speciális fából készült körömágybőrpálcika segítségével visszatoljuk. És az utolsó dolog, amit meg kell említenünk, amikor körömlakkot viszünk fel, próbáljuk meg nem a körömágybőrre kenni, mert ettől kiszáradnak.

A köröm regenerálása és a diéta

Körmeink kinézetét az általunk fogyasztott ételek is meghatározzák. Ha segíteni szeretnénk, hogy legyengült körmeink hamar regenerálódjanak, érdemes magnéziumban (pl. gabonafélék, tejtermékek, zöld zöldséglevelek), cinkben (halak, tenger gyümölcsei, tökmag és napraforgómag) és B-csoportú vitaminokban (pl. tojás, élesztő, hal és burgonya) gazdag termékekkel gazdagítani étrendünket.

Az én esetemben a körömrágási szokással vívott csatát a körömhosszabbító eljárásnak, pontosabban annak költségének köszönhetően nyertem meg 🙂 Mindenesetre szívből biztatlak, hogy próbáld ki a fent említett módszereket, mert ami nekem bevált, az neked nem biztos, hogy jót tesz és fordítva.

Most egy kérdés azokhoz, akiknek sikerült leszokniuk a körömrágásról: Hogyan sikerült leszoknotok erről a kellemetlen szokásotokról :)?

Összefüggő cikkek

Előző cikk Következő cikk

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

0 shares